Tervendav puudutus (Touch for Health- TFH)
Olen veendunud, et inimese kehalist olukorda mõjutab väga palju keskkond kus elame, toit ja ravimid mida tarvitame, mõtted mida mõtleme ja nende tagajärjel tekkiv emotsionaalne seisund. Minu üheks sooviks on mõista põhjust, mis tekitab halba enesetunnet, pingeid ja kuidas saaks madalat energiataset tõsta. Vahel on inimesel endal nii vähe energiat, et ta vajab välist abi, kes teda veidi „tõstaks“ ning aitaks edasi. Massaaž, refleksoloogia, psühholoogiline teraapia, sport jne on kõik enesetunnet parandavad tegevused. Peale pikki otsinguid jõudsin TFH meetodini, mis on samuti enesetunnet parandav (rakenduslik kinesioloogia) ja mida siin lühidalt tutvustan.
Rakenduslik kinesioloogia on kinesioloogia (õpetus liikumisest anatoomia ja füsioloogia seisukohalt) eriharu. Rakendusliku kinesioloogia näol on tegemist Hiina meditsiinil põhineva psühhofüsioloogilise korrektsiooni meetodiga, mis tegeleb energia ringlusega inimese kehas. Meetodi põhiteesiks on, et lihasfunktsioonide seisund peegeldab terve organismi kui terviku seisundit. Lihasfunktsioon on mõjutatud võrdselt kolme valdkonna poolt- biokeemiline, biomehhaaniline ja psüühiline. Kui üks neist valdkondadest on mingil põhjusel häiritud, siis mõjutab see ka kahte teist valdkonda ja organism läheb tasakaalust välja. Düsbalanss tekib negatiivselt mõjuvate stressorite korral- ebasobiv toit, toidulisandid, keskkond, milles viibitakse, vanad traumad ja mälestused ning negatiivsed emotsioonid tulevate sündmuste suhtes. Kõik väliskeskkonnast tulev mõjutab organismi toimimist. Tihti ei ole võimalik teadvusega aru saada, millal oleme positiivses või negatiivses stressis.
Meetodi põhialuseks on lihastestimine, mis töötab keha tagasisidesüsteemina. Lihastest näitab tasakaalutuse olemasolu ja võimalikku energia blokeerumist meridiaanides. Tasakaalustamiseks ja lihase funktsiooni taastamiseks kasutatakse erinevaid võtteid- puudutatakse kindlaid punkte kehal ja pea peal, mõjutatakse meridiaane läbi „harjamise“ ja Hiina meditsiini käsitlusest tuntud 5 elemendi.
Lisaks:
-     silmade ja kõrvade energia tasakaalustus, näiteks kui on mingi emotsioon minevikus, tulevikus ja ei soovi sellega tegeleda, ei taha näha ega kuulda.
-     emotsionaalse stressi vähendamine ehk ESR. See meetod on hea mentaalse (sisemaailma, mõtlemisega seotud) või emotsionaalse (tundmustega, tunnetega seotud) stressi, vanade võib olla teadvustamatute traumade korral või kui keskkond (inimesed, ümbrus) ning kindlad olukorrad ja sündmused põhjustavad stressi.
-     ajupoolkerade ja keha vahelise töö parandamiseks harjutused.
-     toiduainete sobivuse testimine.
-     organismi talitluse tasakaalustamine läbi meridiaanide, 5 elemendi ja akupressuurpunktide.
-     füüsilise traumaga seotud stressi tasakaalustamine. Emotsioon talletub kehas, ehk siis lihases mingi liigutuse või asendi tõttu ja iga kord kui keha teeb sama liigutuse või võtab sisse kindla asendi aktiveerub lihas pingesse minekuga või taasavalduva valuna
-     rühiprobleemide leevendamine.
-     eesmärgi saavutamist takistava „tõkke“ välja selgitamine. Kui püstitatud eesmärk põhjustab tegelikult stressi, mitteväärimise tunnet, lõksus olemise tunnet jne, siis tihtipeale hakkame ise ennast oma tegevuses saboteerima. Läbi lihastesti vastuse on võimalik see elimineerida ja asendada toetava uskumuse, väestava sõna või lausega.
TFH meetod on leebe, negatiivseid kõrvalmõjusid ei ole. Testida saab ka asendusisiku kaudu, kui on selleks kindel vajadus. Eelnev lihastestimise kogemus (massööri, füsioterapeudi juures või mujal) pole vajalik. Lihastest toimib millegi suhtes, näiteks olukordade, (elu)ülesande või kindlate sümptomite suhtes. Vali tulles seega teema, millele soovid lahendust või leevendust leida. 
Kui Sind kõnetas eelnev kirjeldus, siis ootan Sind koos praktiseerima, kui:
-     huvitud erinevatest tervist parandavaist meetoditest.
-     oled nõus aktiivselt osalema protsessis ja andma konstruktiivset tagasisidet kas kohe peale seanssi või siis mõne päevase viivitusega, et võimalikku mõju/muutust tunnetada.
-     soovid oma keha toimimist paremini tundma õppida.
-     sul on madal energiatase ja otsid võimalust seda tõsta.
-     sul on mõne toiduaine suhtes mitte sobivuse kahtlus või isegi meditsiiniline kinnitus.
-     tunned lihtsalt TFH toime vastu huvi 😊

Minu õpetajaks on Malle Raus, kes hakkas esimesena Eestis TFH-d ka õpetama. Huvi korral saad veel juurde lugeda ja Malle tegemistega tutvuda www.kinesioloogia.com.
Küsimuste korral kirjuta Facebook´i postkasti, meilile info@dianateraapiaruum.ee või helista 566 023 47. Broneeri aeg Diana Teraapiaruumi Facebook´i lehel- TFH praktika, 1 tund.